دانشکده مذاهب دانشگاه ادیان و مذاهب
FA
 

بررسی مقایسه ای ویژگی(صفات)انبیاء اولوالعزم از دیدگاه شیعه اثنی عشری و اشاعره

 
تاریخ انتشار: 1395/10/01    تعداد بازدید: 363

بررسی مقایسه ای ویژگی(صفات)انبیاء اولوالعزم از دیدگاه شیعه اثنی عشری و اشاعره

جلسه دفـاع از پایان‌نامه کارشناسی‌ارشد با عنوان بررسی مقایسه‌ای ویژگی(صفات) انبیاء اولوالعزم از دیدگاه شیعه اثنی عشری و اشاعره در گروه آموزشی و پژوهشی تصوف و عرفان اسلامی معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده مذاهب برگزار شد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی در این جلسه که سه‌شنبه 30 آذرماه در سالن کنفرانس شهید بهشتی دانشگاه ادیان و مذاهب با حضور حجت الاسلام دکتر محمد ملک‌مکان به عنوان استاد راهنما، حجت‌الاسلام دکتر مصطفی کاظمی، استاد مشاور و دکتر نعیمه پورمحمدی در جایگاه استاد داور برگزار شد دانشجو راضیه فرازمند از پایان‌نامه‌اش دفاع کرد.

در چکیده این پایان نامه آمده است:

دانشمندان شیعی و اشاعره در معنای اولوالعزم با یکدیگر اتفاق نظر واحدی نداشته و معانی مختلفی از آن را ارائه نموده اند. علمای شیعه بر این باورند که در بین پیامبران، کسانی که اولا دعوتشان جهانی بوده ثانیا دارای شریعت بوده‌اند، اولوالعزم هستند. آنها معتقدند که انبیای اولوالعزم در 5 نبی مرسل، منحصراست و سایر انبیای الهی اولوالعزم نبوده اند. هرچند علمای اشاعره در این قول با شیعیان همفکر نیستند.

مکتب اشاعره در باب صفات پیامبران به جز فخر رازی بقیه تنها به بحث ضرورت نبوّت، عصمت انبیاء و دلائل آن­ها پرداخته­اند و از سایر صفات پیامبران بحثی به میان نیآورده‌اند همچنین آنها میان پیامبران الوالعزم و سایر پیامبران تفاوتی قائل نشدند، لذا ویژگی یا ویژگی­های خاص برای آنان قائل نیستند، لذا اگر از صفات انبیاء در تفاسیر خود بحث نمودند، برای عموم پیامبران در نظر گرفتند. اختلاف اصلی و ریشه ای این دو فرقه، در این است که آیا پیامبران اولوالعزم عده­ی خاصی از انبیاء هستند یا این وصف، مانند بسیاری دیگر از اوصاف، وصفی عام برای همه انبیاء است؟ حال سوال اصلی که این تحقیق در پی یافتن پاسخ به آن است این است که چه وجوه اشتراک و اختلافی میان شیعه اثنی عشری و اشاعره در باب صفات مشترک انبیای اولوالعزم وجود دارد؟ برای پاسخ به این پرسش از شیوه کتابخانه‌ای بهره گرفته شده است.

واژگان کلیدی: انبیاء الهی، انبیاء اولوالعزم، صفات، شیعه اثنی عشری، امامیه، اشاعره

 نظرات
نام
پست الکترونیک
کد امنیتی
Captcha
دانشکده مذاهب دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه نشریات دانشگاه
پست الکترونیک
فروش اینترنتی کتاب
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز