دانشکده مذاهب دانشگاه ادیان و مذاهب
FA
 

خاستگاه و آداب معنوی صنایع و هنرها در فتوت نامه های ایران اسلامی

 
تاریخ انتشار: 1395/08/01    تعداد بازدید: 410

خاستگاه و آداب معنوی صنایع و هنرها در فتوت نامه های ایران اسلامی

جلسه دفـاع از پایان نامه دکتری با عنوان خاستگاه و آداب معنوی صنایع و هنرها در فتوت‌نامه‌های ایران اسلامی در گروه تصوف و عرفان اسلامی معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده مذاهب برگزار شد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی در این جلسه که پنج شنبه 29 مهرماه در سالن کنفرانس شهید بهشتی دانشگاه ادیان و مذاهب با حضور دکتر بینای مطلق به عنوان استاد راهنما، حجت الاسلام دکتر امیر جوان آراسته، دکتر سعید خواجه گیر، اساتید مشاور و دکتر سید رضی موسوی گیلانی، دکتر حامد ناجی اصفهانی، حجت الاسلام دکتر رضا الهی منش در جایگاه اساتید داور برگزار شد دانشجو سیده مریم ایزدی دهکردی از پایان نامه اش دفاع کرد.

در چکیده این پایان نامه آمده است:

فتوت نامه­‌ها ازآموزش­‌های روشمند بوده که عرفای اسلامی یا اساتید بی نام، با توسل و تذکر و تخلیه روح، در خود ویا صنایع دست رنجشان، تجلی و نمود حق را به نمایش گذاشته­‌اند. این متون، قوانین وآداب معنوی خاص سلوک هرفرد و یا صنعت (هنر یا پیشه) و دستورالعمل‌های آموزش آن به فراگیران را براساس سلسه مراتب استاد-شاگردی ارایه می کند. فتوت‌نامه‌ها با انتساب حرفه­ مورد اشاره خود به انبیاء الهی و ائمه معصومین(علیهم السلام)، بیشترین تأثیر آموزشی وتربیتی را در وفاداری به اصول اخلاقی، انسانی و ایجاد شخصیتی معنوی و عرفانی، درمیان صاحبان حرفه‌ها واصناف داشته اند. تحقیق حاضر، با هدف تبیین ساختار آموزش هنر اسلامی وسلوک فردی بر اساس فتوت‌نامه‌ها، صورت گرفته است. چگونگی انتقال این آموزه‌ها، و نگاهی به سیر تاریخی و افتراق و اشتراک منابع اولیّه، همچنین افول آئین فتوت در دوره معاصر و نمود عرفانی آن در مشاغل، به شیوه توصیفی و تحلیلی نگارش شده است. تربیت نفس، ذکر مداوم، تدوین شرایط ویژه برای شاگردی، اعتقاد به سلسله مراتب، اجرای نظام استاد و شاگردی و تدوین آیین نامه ارتقاء، راه‌کارهایی است که در فتوت‌نامه‌ها بدان توجه شده است تا متعلّم، از حیث حرفه‌ای در صنعت زمینه­‌ای خود، به رشد و پیشرفت دست یابد.

کلمات کلیدی: فتوت، فتوت نامه، عرفان، آداب معنوی، صنایع، هنر اسلامی، استاد و شاگردنظرات
نام
پست الکترونیک
کد امنیتی
Captcha
دانشکده مذاهب دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه نشریات دانشگاه
پست الکترونیک
فروش اینترنتی کتاب
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز