دانشکده مذاهب دانشگاه ادیان و مذاهب
FA
 

بررسی تأثیر جریان سروریه بر وهابیت معاصر

 
تاریخ انتشار: 1396/07/23    تعداد بازدید: 527

بررسی تأثیر جریان سروریه بر وهابیت معاصر

جلسه دفـاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد با عنوان بررسی تأثیر جریان سروریه بر وهابیت معاصر در گروه مذاهب کلامی معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده مذاهب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب، در جلسه دفاعیه‌ای که پنج‌شنبه 30 شهریور در سالن دانشکده مذاهب دانشگاه ادیان و مذاهب با حضور دکتر مهدی فرمانیان به‌عنوان استاد راهنما، حجت‌الاسلام محسن عبدالملکی، استاد مشاور و دکتر محمد معینی فر در جایگاه استاد داور برگزار شد دانشجو سید شهاب‌الدین شریفی از پایان‌نامه‌اش دفاع کرد.

در چکیده این پایان‌نامه آمده است:

در این پژوهش پس از تحلیل ماهیت جریان سروری و معرفی افکار و آثار مهم‌ترین شخصیت‌های این جریان سلفی، تأثیراتی را که از پی فعالیت مستمر این جریان در پهنه فکری و سیاسی جهان اسلام ایجادشده است، بررسی می‌کنیم. اجمالاً باید گفت این جریان که مؤسس آن محمد سرور است، در بنیان فکری خود ترکیبی است از: الف) آراء اعتقادی و مبانی فقهی ابن تیمیه، ب) اندیشه‌های آغازین محمد عبدالوهاب، ج) جریان اخوان المسلمین و مشخصاً اندیشه‌های سید قطب. با نظر به وجه ترکیبی جریان سروریه، تلاش متفکران آن را در جهت تنقیح مبانی فکری و تقریر مرام‌نامه سیاسی توأمان می‌یابیم. آنان با نقد طریقت سیاسی وهابیت مستقر در عربستان، اسلاف وهابی خود را به دوری گزیدن از اندیشه‌های سلفی ناب و نیز گرفتار ماندن در ملاحظات سیاسی و محافظه‌کاری‌های مرسوم در هیئت دربار متهم می‌نمایند. ازاین‌رو در مقام مقابله با وهابیت درباری، سلفی‌های جهادی (یا به عبارات مترادف؛ سلفی‌های صحوی و اصلاحی) سروری با بهره از توانایی نوشتاری و قدرت گفتاری خود در جهت تجهیز وهابیت به حرکات جهادی و در مسیر توسعه جنبش‌های سلفی و تکفیری گام‌های مؤثری را طی کرده‌اند. آنان با تمرکز بر سه دشمن مهم (یهودیت، تشیع و سکولاریسم) جوانان پرشور سنّی را پیوسته به مقابله فکری و جهاد عملی با این سه مسلک فکری و جریان سیاسی فراخوانده‌اند. همچنین سروری‌ها شاگردانی را تربیت و مراکزی را تأسیس کرده‌اند که رفته‌رفته اندیشه سروری را به جریان غالب سلفی- جهادی تبدیل کرده است. حاصل تلاش‌های این جریان به این نقطه رسیده است که امروزه سروریه به‌عنوان منبعی مهم برای ارتزاق فکری و مشروعیت دینی گروه‌های موسوم به سلفیه جهادی در نظر گرفته می‌شود.

کلمات کلیدی: سروریه، محمد بن سرور، سلفیه جهادی، سلفیه صحوی، مجله الفیان، مجله السنهنظرات
نام
پست الکترونیک
کد امنیتی
Captcha
دانشکده مذاهب دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه نشریات دانشگاه
پست الکترونیک
فروش اینترنتی کتاب
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز