دانشکده مذاهب دانشگاه ادیان و مذاهب
FA
 

تقلید از مجتهد میت از دیدگاه مذاهب فقهی

 
تاریخ انتشار: 1396/07/20    تعداد بازدید: 440

تقلید از مجتهد میت از دیدگاه مذاهب فقهی

جلسه دفـاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد با عنوان تقلید از مجتهد میت از دیدگاه مذاهب فقهی در گروه مذاهب کلامی معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده مذاهب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب، در جلسه دفاعیه‌ای که سه‌شنبه 7 شهریور در سالن کنفرانس امام موسی صدر دانشگاه ادیان و مذاهب با حضور حجت‌الاسلام دکتر عبدالصمد علی‌آبادی به‌عنوان استاد راهنما، حجت‌الاسلام سید اسماعیل حسینی قلندری، استاد مشاور و حجت‌الاسلام سید محمدرضا احمدی در جایگاه استاد داور برگزار شد دانشجو مهدی حاجی از پایان‌نامه‌اش دفاع کرد.
در چکیده این پایان‌نامه آمده است:
تقلید از مجتهد میت به‌عنوان یک موضوع میان مذاهب اسلامی است. اما در مورد تقلید از مجتهد میت میان آن‌ها اختلاف‌نظرهایی وجود دارد که پایان‌نامه حاضر با عنوان تقلید از مجتهد میت با اشاره به ادله آن‌ها قصد دارد به آراء اتفاقی و اختلافی «مذاهب اسلامیـ» امامیه و اهل سنت بپردازد تا از طریق پویایی مذاهب اسلامی در فقه را نشان دهد. به نظر نویسنده مذاهب اسلامی در اکثر مسائل باهم اتفاق دارند ولی به دلیل اینکه در کتب فقهی به ابعاد اختلافی بیشتر توجه شده است. این نوشتار به دنبال آن است با رویکرد توصیفی تحلیلی مسائل فقه اسلامی را از حیث فتاوی و اقوال فقهای مذاهب در مواردی همراه با ادله آن‌ها در اکثر مسائل تقلید بیان کند. برای رسیدن بدین منظور با مراجعه روش کتابخانه‌ای با مراجعه به منابع و ادله اولیه در تمام مسائل و درباره تقلید ابتدایی از مجتهد میت به مسائل اتفاقی و اختلافی و در آخر هم به بیان ادله آن‌ها اشاره می‌شود. نکته قابل‌توجه اینکه در هر مسئله‌ای که دارای فروعات زیادی است انواع تقلید ادله موافقان و ادله مانعین و نقد آن‌ها نیز بیان‌شده است.
کلمات کلیدی: تقلید، اجتهاد، موافقان، اختلافات، مذاهب اسلامی، تقلید از مجتهد میتنظرات
نام
پست الکترونیک
کد امنیتی
Captcha
دانشکده مذاهب دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه نشریات دانشگاه
پست الکترونیک
فروش اینترنتی کتاب
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز