دانشکده مذاهب دانشگاه ادیان و مذاهب
FA
 

مبانی حلیت و حرمت حیوانات خشکی از دیدگاه مذاهب فقهی

 
تاریخ انتشار: 1396/07/19    تعداد بازدید: 239

مبانی حلیت و حرمت حیوانات خشکی از دیدگاه مذاهب فقهی

جلسه دفـاع از پایان نامه کارشناسی ارشد با عنوان «مبانی حلیت و حرمت حیوانات خشکی از دیدگاه مذاهب فقهی» در گروه مذاهب فقهی معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده مذاهب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب، در جلسه دفاعیه‌ای که پنج شنبه 28 اردیبهشت 96 در سالن کنفرانس شهید بهشتی دانشگاه ادیان و مذاهب با حضور حجت الاسلام دکتر عبدالصمد علی آبادی به عنوان استاد راهنما، محسن پیش آهنگ، استاد مشاور و حجت الاسلام دکتر اسدالله رضایی در جایگاه استاد داور برگزار شد دانشجو مرتضی عباس نژاد از پایان نامه‌اش دفاع کرد.
در چکیده این پایان نامه آمده است:
اهمیت غذای حلال سبب شد تا کشورهای اسلامی غذای حلال را راه‌اندازی کنند و امروزه جایگاه مهمی بین کشورهای اسلامی و حتی غیر اسلامی پیدا کرده است و این انگیزهٔ مناسبی جهت تحقیق و ترویج این امر است.
در غذای حلال باید مبانی شرعی رعایت شود که یکی از آن‌ها مبانی حلیت و حرمت حیوانات خشکی است که این نوشتار عهده دار آن است.
اما نکته واجد اهمیت این است که اسلام دارای مذاهب متعددی است که ممکن است در برخی از مبانی و مصادیق غذای حلال با هم اختلاف داشته باشند.
به جهت آنکه تحقیقی موسّع و یکپارچه دراین‌باره صورت نگرفته است! ازاین‌رو پرسش از مبانی حلیت و حرمت، مسئله‌ای است که نیازمند کاویدن تا مرحله پاسخی درخور است.
این تحقیق با هدف شناخت حدودوثغور مبانی حلیت و حرمت حیوانات خشکی میان مذاهب و ذکر موارد اشتراکی و اختلافی در حیوانات انجام‌شده و نیل به این مَقصد در سایه توصیف و تحلیل گزاره‌های فقه مذاهب اسلامی با گردآوری داده‌های کتابخانه‌ای میسر است که نتیجه آن، اختلاف فقهی بسیار اندکی است که در بحث مربوط به مبانی حلیت و حرمت حیوانات خشکی و نیز مصادیق آن‌ها وجود دارد.
کلمات کلیدی: مبانی حلیت و حرمت، حیوانات خشکی، مصادیق، مذاهب خمسه

 نظرات
نام
پست الکترونیک
کد امنیتی
Captcha
دانشکده مذاهب دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه نشریات دانشگاه
پست الکترونیک
فروش اینترنتی کتاب
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز