دانشکده مذاهب دانشگاه ادیان و مذاهب
FA
 

موضوع شناسی و احکام حق الله و حق الناس از دیدگاه مذاهب پنج گانه

 
تاریخ انتشار: 1396/07/18    تعداد بازدید: 329

موضوع شناسی و احکام حق الله و حق الناس از دیدگاه مذاهب پنج گانه

جلسه دفـاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد با عنوان «موضوع شناسی و احکام حق‌الله و حق‌الناس از دیدگاه مذاهب پنج‌گانه» در گروه مذاهب فقهی معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده مذاهب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی در جلسه دفاعیه‌ای که شنبه 14 اسفند در سالن کنفرانس شهید بهشتی دانشگاه ادیان و مذاهب با حضور حجت الاسلام محمدمهدی منصوریان به عنوان استاد راهنما، حجت الاسلام دکتر عبدالصمد علی آبادی، استاد مشاور و حجت الاسلام احمدی بروجردی در جایگاه استاد داور برگزار شد، دانشجو وحیده بهزادی نیا از پایان‌نامه‌اش دفاع کرد.

در چکیده این پایان‌نامه آمده است: موضوعی که در این رساله به آن پرداخته می‌شود، موضوع شناسی و احکام فقهی حق‌الله و حق‌الناس از دیدگاه مذاهب پنجگانه است.

ازآنجاکه طبقه‌بندی حقوق به حق‌الله و حق‌الناس و بررسی احکام فقهی آن از دیدگاه مذاهب پنج‌گانه در عمل دارای نتایج و پیامدهای بسیار مهمی است لذا انجام این پژوهش برای ارائه معیار و ضابطه در تشخیص حق‌الله و حق‌الناس، بررسی مصادیق حق‌الله و حق‌الناس محض و حقوق مشترک که دارای هر دو جنبه حق الهی و حق‌الناسی باشند و احکام فقهی مترتب بر حق‌الله و حق‌الناس، کاملاً ضروری است.

حق انواع مختلفی دارد، ازجمله: حق‌الله و حق‌الناس که دو اصطلاح مشهور در فقه و حقوق هستند. حق‌الله به معنای حقوق خداوند بر بندگان و حق‌الناس به معنای حقوق مردم بر یکدیگر است که شامل حفظ جان و مال و آبروی افراد است.

در منابع دینی در برابر حق‌الله اصطلاح حق‌الناس قرار دارد که به معنای حقوق مردم است اعم از حقوق انسان که امروزه از آن به حقوق بشر یاد می‌شود یا حقوق عمومی مردم در جامعه و در برابر حکومت که از آن به حقوق شهروندی تعبیر می‌شود یا حقوقی که در برابر دیگران دارد و امروزه حقوق خصوصی نامیده می‌شود.

آنچه مربوط به جان، مال، حیثیت و آبروی مردم و حقوق اجتماعی و سیاسی باشد در قلمرو حق‌الناس است. تمام تکالیف لازم دینی جنبه حق‌اللهی و برخی جنبه حق‌الناسی دارند.

این پایان‌نامه با عنوان موضوع شناسی و احکام فقهی حق‌الله و حق‌الناس از دیدگاه مذاهب پنج‌گانه، علاوه بر موضوع شناسی و شناخت دقیق مصادیق حق‌الله و حق‌الناس به بیان احکام فقهی این دو مسئله از منظر مذاهب خمسه نیز می‌پردازد.

 

واژه‌های کلیدی: موضوع شناسی، احکام، فقه، حق‌الله، حق‌الناس، مذاهب خمسهنظرات
نام
پست الکترونیک
کد امنیتی
Captcha
دانشکده مذاهب دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه نشریات دانشگاه
پست الکترونیک
فروش اینترنتی کتاب
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز