دانشکده مذاهب دانشگاه ادیان و مذاهب
FA
 

جرم و مجازات اطفال از دیدگاه امامیه و شافعیه و تبیین، تحلیل و نقد قواعد حاکم بر آن

 
تاریخ انتشار: 1396/07/29    تعداد بازدید: 613

جرم و مجازات اطفال از دیدگاه امامیه و شافعیه و تبیین، تحلیل و نقد قواعد حاکم بر آن

جلسه دفاع از پایان‌نامه دکتری با عنوان جرم و مجازات اطفال از دیدگاه امامیه و شافعیه و تبیین، تحلیل و نقد قواعد حاکم بر آن در گروه مذاهب فقهی معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده مذاهب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب، در جلسه دفاعیه‌ای که پنج‌شنبه 20 مهر 96 در سالن کنفرانس شهید بهشتی دانشگاه ادیان و مذاهب با حضور حجت‌الاسلام دکتر حسین رجبی به‌عنوان استاد راهنما، دکتر محمود ویسی و خانم دکتر طوبی شاکری گلپایگانی، اساتید مشاور و حجج‌الاسلام سید ابوالحسن نواب، دکتر مهدی درگاهی و دکتر محمدرسول آهنگران در جایگاه استاد داور برگزار شد دانشجو لیلا ملکیان از پایان‌نامه‌اش دفاع کرد.

در چکیده این پایان‌نامه آمده است:

در مذاهب فقهی مختلف، مشروعیت مجازات اطفال در صورت ارتکاب جرم مورد اتفاق است. لکن ماهیت و میزان مجازات و جرائم حدی، جرائم علیه نفس (قصاص و دیات)، و جرائم تعزیری بر مبنای اصول و قواعد حاکم بر فقه جزای اطفال در مذاهب مختلف، متفاوت بوده و تبیین اختلافات برمبنای اصول و قواعد حاکم بر فقه جزای اطفال و دسترسی به یک قاعدهٔ فراگیر در فقه جزای اطفال نیازمند تحقیق جامع و کامل در این زمینه است. به‌طورکلی در فقه جزا، مجازات مبتنی بر اهلیت مجازات است و اهلیت جزایی به معنای برخورداری از ادراک و اراده معتبر در ارتکاب جرم است. حصول ادراک و اراده یک امر دفعی نبوده بلکه تدریجی و تشکیکی است که متغیرهای دخیل در تحقق تدریجی مسئولیت کیفری عبارت‌اند از: تمییز، بلوغ و رشد جزایی. با توجه به متغیرهای تدریجی برای تحقق مسئولیت جزایی، نمی‌توان برای طفل دو حالت عدم مسئولیت جزایی و مسئولیت جزایی مطلق متصور شد بلکه می‌بایست اصل دیگری به نام مسئولیت کاهش‌یافته و نسبی اطفال را با توجه به تمییز، بلوغ و رشد جزایی بنیان نهاد که تبیین این اصول، محتوای اصلی این تحقیق را تشکیل می‌دهد. با توجه به اصول فوق در متون فقهی، فقها اطفال را در صورت ارتکاب جرم، مستحق تعزیر می‌دانند و جرائم حدی و علیه نفس نیز در اطفال تبدیل به تعزیر می‌شود که در ضمن یک‌فصل جداگانه به تبیین مصادیق جرائم سه‌گانه اطفال و مجازات مربوط به آن پرداخته می‌شود. تعزیرات لزوماً دارای ماهیت کیفری نیستند بلکه از ماهیت دوگانهٔ کیفری غیرحاد و اقدامات تربیتی متناسب با وضعیت مرتکب جرم و جرم ارتکابی برخوردار است. چراکه در نظر گرفتن مصالح فردی و اجتماعی و اهداف شریعت از خصیصه‌های بما یراه الحاکم در تعزیرات ناشی می‌شود. لازم به ذکر است عدم مسئولیت جزایی اطفال به معنای ممنوعیت مجازات نسبت به اطفال نیست، چراکه تسامح و تساهل غیرعقلانی و افراطی نسبت به اطفال با مصالح طفل و آموزه‌های مربوط به مباحث تربیتی اطفال در تعارض بوده و زمینه سوءاستفاده از اطفال را به‌عنوان ابزاری جهت ارتکاب جرائم بزرگسالان فراهم می‌آورد. در واکنش نسبت به اطفال بزهکار نمی‌توان صرفاً مصالح و موقعیت جسمی و روحی طفل را در نظر گرفت بلکه توجه به متغیرهایی نظیر جرم ارتکابی و مصالح اجتماعی نیز ضروری است. بنابراین لازم است افق‌های جدیدی در باب مجازات اطفال باز شود که در عین انعطاف، توجه به باز اجتماعی کردن طفل و رعایت مصالح وی، ملاحظات مربوط به بزه دیده و مصالح اجتماعی وی را از یاد نبرد.

کلمات کلیدی: جرم؛ مجازات، اطفال؛ امامیه؛ شافعیهنظرات
نام
پست الکترونیک
کد امنیتی
Captcha
دانشکده مذاهب دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه نشریات دانشگاه
پست الکترونیک
فروش اینترنتی کتاب
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز