دانشکده مذاهب دانشگاه ادیان و مذاهب
FA
 

هدایت و ضلالت از دیدگاه امامیه و اشاعره

 
تاریخ انتشار: 1397/07/14    تعداد بازدید: 152

هدایت و ضلالت از دیدگاه امامیه و اشاعره

جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشجو علی‌اکبر محمودی با عنوان «هدایت و ضلالت از دیدگاه امامیه و اشاعره» روز شنبه 17 شهریور 1397 برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشجو علی‌اکبر محمودی با عنوان «هدایت و ضلالت از دیدگاه امامیه و اشاعره»، دکتر محمدحسن محمدی مظفر به عنوان استاد راهنما، جناب آقای اکبر باقری به عنوان استاد مشاور و حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمد معینی‌فر به عنوان استاد داور حضور داشتند.

در چکیده این پایان‌نامه آمده است:

هدایت و ضلالت یکی از موضوعاتی است که مورد اختلاف مذاهب و فرق مختلف خصوصاً مذهب امامیه و اشعری با توجه به اختلاف نظر آن‌ها در بحث قضا و قدر و جبر و اختیار قرار گرفته است. در این تحقیق که شامل 3 فصل و یک خاتمه هست هدایت و ضلالت از دیدگاه عالمان این دو مذهب مورد بررسی قرار گرفته است.

در فصل اول ابتدا کلیات بحث مانند عوامل هدایت و ضلالت، صفات مهتدین و ضالین و نشانه‌های مهتدین و ضالین و آثار و نتایج هدایت و ضلالت از دیدگاه عالمان اشعری و امامیه مورد بررسی قرار گرفته سپس به بحث مفاهیم مربوطه مانند قضا و قدر و امر بین الأمرین از دیدگاه عالمان امامیه و اشعری و معانی لغوی هدایت و ضلالت پرداخته شده است.

در فصل دوم ابتدا در مورد هدایت و انواع آن سپس در مورد ضلالت و انواع آن از دیدگاه امامیه بحث شده است. سپس تفسیر برخی از آیات مربوطه آورده شده است.

در فصل سوم ابتدا تعریف هدایت و انواع آن سپس ضلالت و انواع آن از دیدگاه اشاعره مور برسی قرار گرفته است. همین طور پاسخ‌هایی که به برخی از شبهات پیرامون آیات هدایت و ضلالت داده شده است آورده شده است. در آخر این فصل هم به مبانی هدایت و ضلالت از دیدگاه اشاعره که عبارت‌اند از: توحید افعالی، علم پیشین الهی، قدرت مطلق الهی، اراده و مشیت الهی برای اینکه اثبات کنند خدا بندگان را مورد إضلال و هدایت قرار داده و قابل تغییر نیست و بندگان اختیاری ندارند و جواب‌هایی که عالمان امامیه به این مبانی برای رد دیدگاه اشاعره داده‌اند، پرداخته شده است.

در پایان این اثر در بخش خاتمه و نتایج اشتراکات و افتراقات این دو مذهب پیرامون تعریف هدایت و ضلالت، انواع هدایت و ضلالت و اسناد هدایت و ضلالت به خدا و مبانی آن‌ها بررسی شده است.

 نظرات
نام
پست الکترونیک
کد امنیتی
Captcha
دانشکده مذاهب دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه نشریات دانشگاه
پست الکترونیک
فروش اینترنتی کتاب
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز