دانشکده مذاهب دانشگاه ادیان و مذاهب
FA
 

بررسی مبانی فکری سلفیه جهادی در حوزه امنیتی - دفاعی

 
تاریخ انتشار: 1398/07/01    تعداد بازدید: 52

بررسی مبانی فکری سلفیه جهادی در حوزه امنیتی - دفاعی

به گزارش روابط عمومی دانشکده چهار شنبه: 27/6/1398،ساعت : 18:30، مکان : سالن شهید بهشتی،جلسه دفاع از رساله دکتری آقای محمدعلی نیازی با عنوان " بررسی مبانی فکری سلفیه جهادی در حوزه امنیتی  دفاعی"برگزار شدجناب آقای دکتر مهدی فرمانیان و دکتر عباسعلی فرزندی استاد راهنما و جناب آقای دکتر قاسم صفری و دکتر اله بخش روشن روان  استاد مشاورو آقایان دکتر محمدهادی فلاح زاده، دکتر محمد معینی فر و دکتر مرتضی شیرودی  به عنوان داور حضور داشتند.

در چکیده این رساله می خوانیم:

این رساله با هدف تفکیک جریان فکری سلفیه جهادی از دیگر جریان‌های اسلامی وتبیین مبانی فکری ، اصول فکری ومؤلفه‌های فکری سلفیه جهادی درحوزه امنیتی – دفاعی و بررسی بستر شکل گیری این جریان فکری وبررسی ابعاد فکری آن تدوین شده است .روش گردآوری داده‌ و ابزارهای  این رساله به اعتبار ماهیت، توصیفی ـ تحلیلی است روش این تحقیق به لحاظ هدف تحقیق کاربردی و توسعه‌ای وبه اعتبار جمع‌آوری اطلاعات از نوع کتابخانه‌ای و بررسی کتاب­ها، مقاله‌ها، پایان‌نامه‌ها و ... است وبرای تحلیل داده ها از تکنیک تحلیل محتوا بهره جسته است

 تبیین و تفکیک مبانی و اصول و مولفه ها و شاخصه های فکری سلفیه جهادی در حوزه امنیتی دفاعی و تعیین رابطه هر یک از انها از یافته های این رساله می باشد.

از نتایج پژوهش ،می­توان به تبیین مبانی فکری سلفیه جهادی ؛ توحیدمحوری، رد عقلانیت، ظاهرگرایی؛ تبیین اصول فکری ؛ اصل حاکمیت، اصل جهاد، اصل تکفیر، اصل تحفظ بر سلف؛ و تبیین مؤلفه­ها مربوطه سلفیه جهادی؛جاهلیت، طاغوت، انحصار در حقانیت، شاخصه فکری ولاء و براء و خلافت ـ، و شاخصه­های مرتبط با مولفه های اشاره کرد. الگوی متناسب با این جریان فکری تبیین شده و ارتباط مبانی ، اصول و شاخص ها مشخص شده است . پیامد های هر یک از مبانی ، اصول و مولفه های سلفیه جهادی درحوزه امنیت و دفاع  و راهبر دفاعی آنها نیز مورد بررسی قرار گرفته است.نظرات
نام
پست الکترونیک
کد امنیتی
Captcha
دانشکده مذاهب دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه نشریات دانشگاه
پست الکترونیک
فروش اینترنتی کتاب
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز