دانشکده مذاهب دانشگاه ادیان و مذاهب
FA
 

نقش تبری در تحکیم مذهب از نگاه فریقین

 
تاریخ انتشار: 1398/08/08    تعداد بازدید: 123

نقش تبری در تحکیم مذهب از نگاه فریقین

 

به گزارش روابط عمومی دانشکده چهار شنبه: 9/7/1398 ، ساعت: 10:30، مکان: سالن شهید بهشتی، جلسه دفاع از پایان نامه آقای حسن علی آبادی با عنوان " نقش تبری در تحکیم مذهب از نگاه فریقین"برگزار شد . جناب آقای دکتر مروجی طبسی استاد راهنما و  جناب آقای دکتر اکبر باقری استاد مشاور و  جناب آقای دکتر سید محمد سبط طباطبائی به عنوان داور حضور داشتند.

در چکیده این پایان نامه می خوانیم:

 

تبری در کنار تولی به عنوان یکی از مهمترین ارکان اعتقادی و عملی در بین مسلمانان و به نحوی در بین همه ادیان است. تبری وجاهت سلبی مذهب و دین از منکرین، ملحدین، ستمگران و غاصبین حق هدایت و ولایت الهی است. آیات و روایات و سیره نبوی و آل طاهرینش (صلوات الله و سلامه علیهم) مبنای تبری است.

قرآن کریم نفی شرک و کفر به طاغوت را پیش از اعتقاد و ایمان به خدای لاشریک مطرح کرده است. از این رو تبری هم خود مقدمه واجب است و هم ذی‌المقدمهای واجب که نفی پرستش غیرخداست. بی‌اعتنایی به تبری، ایمان را نابود می‌کند و قلب انسان را در مظان کفر درون و نفاق قرار میدهد.

تبری و برائت از ظالمین به عنوان رکن اعتقادی و عمل مشروع فقهی به آن اندازه اهمیت دارد که در همه فرقه‌های اسلامی برای حفظ موجودیت درون مذهبی و تحکیم و استحکام اعتقادی خود به آن و از آن بهره برده و می‌برند؛ از جمله شیعه با استناد به معارف کتاب و سنت و نیز حقایق قطعی تاریخی، مسأله عدالت صحابه را مورد تردید جدی قرار میدهد و در برابر آن به تحکیم و تثبیت ولایت و وصایت و مرجعیت امیرمؤمنان علی (علیه السلام) و اولاد طاهرین آن حضرت و به طور کلی رویکرد شیعی میپردازد.

در مقابل اهل سنت نیز با نفی ولایت امیرمؤمنان به تثبیت و تحکیم فرضیه خلافت و عدالت صحابه پرداخته و از منکر این مدعی با اتهاماتی از جمله رفض و فسق و کفر و... تبری می‌جوید.

تاریخ تقابل علمی و مجادلات شفاهی و مکتوب دو فرقه که با عنوان ردیه‌ در آثار سنی و شیعی منعکس است در کنار منازعات فقهی و تکفیری، یکی از چندین شاهد این مسأله بر استمداد از تبری و برائت در تحکیم اعتقادات و مناسک و اعمال مذهبی هر یک از آن دو است.

امروز جهان اسلام متأثر از منیت‌های گمراهان در گذشته تاریخی و همچنین وادادگی در برابر توطئه دشمنان اسلام مبتلا به هزاران تفرقه و گرفتاری در درون خود است؛ به نظر می‌رسد یکی از راههای نجات از این همه اختلاف و نزاع و خونریزی، شناخت دقیق و بازتعریف مبانی معارفی اسلام است. با این نگاه حقیقت دیانت در بین آنان تحکیم می‌شود و میتواند به نقطه اتحاد امت و صراط مستقیم بندگی و هدایت الهی بازگردد.

تبری و برائت از کفر و نفاق نقطه اشتراک هر مسلمانی با هر سلیقه و اندیشهای است که با التزام و اتکاء به آن می‌تواند به جایگاه مستحکم و پولادین دینی برسد. نهادینه شدن آن در امت اسلامی نیز به تأمین منافع مادی و سعادت اخروی جهان اسلام و امت نبوی منجر خواهد شد إن‌شاءالله.نظرات
نام
پست الکترونیک
کد امنیتی
Captcha
دانشکده مذاهب دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه نشریات دانشگاه
پست الکترونیک
فروش اینترنتی کتاب
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز