دانشکده مذاهب دانشگاه ادیان و مذاهب
FA
 

دلائل قرآنی جواز طلب از پیامبر(ص) در حیات برزخی از منظر فریقین

 
تاریخ انتشار: 1398/08/11    تعداد بازدید: 263

دلائل قرآنی جواز طلب از پیامبر(ص) در حیات برزخی از منظر فریقین

به گزارش روابط عمومی دانشکده چهار شنبه: 8/7/1398، ساعت: 12:30 ، مکان: سالن شهید بهشتی، جلسه دفاع از پایان نامه آقای محمود شهریاری با عنوان " دلائل قرآنی جواز طلب از پیامبر(ص) در حیات برزخی از منظر فریقین"برگزارشد . جناب آقای دکتر محمدحسن محمدی مظفر استاد راهنما و  جناب آقای دکتراکبر باقری استاد مشاور و  جناب آقای دکتر مصطفی سلطانی به عنوان داور حضور داشتند.در چکیده این پایان نامه می خوانیم:

مسئله‌‌ی طلب از اولیای الهی ازجمله مسائل مورد توجه مذاهب اسلامی است.  پیامبر اکرم3 به عنوان والاترین مخلوق خداوند قبل از حیات دنیوی، در زمان حیات دنیوی، و بعد از حیات دنیوی، در عالم هستی نقش‌آفرینی کرده و  می‌کند‌.

توسل انبیاء به پیامبر3 و استجابت دعای ایشان، معجزات و کرامات حضرت در زمان حیات دنیوی و طلب آمرزش برای مؤمنان در حیات برزخی سه نمونه از اثرگذاری پیامبر3 در هستی تلقی می‌شود‌‌‌‌‌. مذاهب اسلامی بر جواز طلب از پیامبر3 در حیات برزخی تأکید دارند‌‌‌‌‌. در این بین گروه‌‌‌‌های تندرو وهابی بر اثرگذاری پیامبر3 در برزخ اشکال گرفته و معتقد به عدم جواز توسل، استغاثه و شفاعت در نشئه حیات برزخی هستند و این امور را شرک دانسته و به تکفیر مسلمانان دست زده‌اند‌. قرآن به عنوان امری مشترک میان مسلمانان نه تنها جواز طلب از پیامبر3 در حیات برزخی را تأیید بلکه بر رجحان آن حکم کرده است. علاوه بر آیه 64 سوره نساء که به صراحت دعای پیامبر3 را برای کسانی که طلب بخشش از خداوند دارند شرط می‌داند، ‌طلبِ ‌استغفار از پیامبر هنگام اخذ زکات در آیه 103 توبه، در خواست از فضلِ ‌الهی در آیه 32 نساء‌، انفاق کردن برای رسیدن به دعای پیامبر در آیه 99 توبه، امیدواری مؤمنان به اصحاب قبور در آیه 13 ممتحنه، و نیاز به وسیله داشتن بعد از تقوای الهی برای رسیدن به رستگاری درآیه 35 مائده‌، را می‌توان از شواهد قرآنی دانست که مؤمنان را بر طلب از پیامبر3 تشویق می‌کند‌‌‌‌‌.

همچنین فهم علما از این گونه آیات و سیره‌‌ی مسلمین در توسل به پیامبر 3 برای رفع حوائج از دیگر مستنداتی است که می‌تواند پشتوانه این شواهد قرآنی باشد‌‌‌‌‌.نظرات
نام
پست الکترونیک
کد امنیتی
Captcha
دانشکده مذاهب دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه نشریات دانشگاه
پست الکترونیک
فروش اینترنتی کتاب
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز