دانشکده مذاهب دانشگاه ادیان و مذاهب
FA
 

بررسی سلاسل صوفیه معاصر در افغانستان و نقش آن در اجتماع و سیاست

 
تاریخ انتشار: 1398/08/11    تعداد بازدید: 215

بررسی سلاسل صوفیه معاصر در افغانستان و نقش آن در اجتماع و سیاست

به گزارش روابط عمومی دانشکده چهار شنبه: 23/07/1398، ساعت: 15:00 ، مکان: سالن شهید بهشتی، جلسه دفاع از پایان نامه آقای برهان الدین رهیاب با عنوان " بررسی سلاسل صوفیه معاصر در افغانستان و نقش آن در اجتماع و سیاست"برگزارشد . جناب آقای  دکتر رحمان بوالحسنی استاد راهنما و  جناب آقای دکتر عبدالمؤمن امینی به عنوان داور حضور داشتند.در چکیده این پایان نامه می خوانیم:

صوفیه،از جریان‌هایی است که حضور درازآهنگی در افغانستان دارد و نحله‌های مختلفی از این جریان، در افغانستان ظهور کرده و به فعالیت‌های عرفانی، اجتماعی، سیاسی و فکری پرداخته اند. صوفیه، در سامان‌دهی رویدادها و حوادث کشور، همواره نقش مؤثر داشته اند و حضور پررنگ آن‌ها‌، به ویژه در دوران معاصر، انکار ناپذیر است. با توجه به این حضور پررنگ صوفیه و آسیب‌های که متوجه این جریان است، مطالعه‌ی سامان‌مند این جریان، هم ضرورت علمی دارد و هم ضرورت عملی. از این‌روی، در این پژوهش تلاش شده است تا با طرح این پرسش: سلاسل صوفیه معاصر در افغانستان کدام اند و چه تأثیری در تعاملات اجتماعی و سیاسی دارند؟ به سراغ مطالعه جریان‌های تصوفی معاصر رفته و تاثیرات اجتماعی و سیاسی این جریان‌ها را در جامعه و سیاست افغانستان مورد مطالعه قرار گیرد.

مهم‌ترین یافته‌های این پژوهش، به صورت کلی شناسایی دو نوع جریان در دوران معاصر در افغانستان است. نخست جریان‌های قدیمی مانند سلاسل نقشبندیه، قادریه و چشتیه که فعالیت‌های روحی، معنوی، تربیتی، سیاسی و اجتماعی در افغانستان دارند و گروه دوم، جریان‌های نوظهوری مانند فیضانیه، باباجانیه، سیفیه، بهادریه و ... اند که در دهه‌های اخیر، بنا بر عوامل سیاسی، فکری و اعتقادی از دل جریان‌های متقدم سر برآورده اند. این جریان‌ها، در سامان‌دهی فضای فکری، سیاسی و کنش‌های فرهنگی و اعتقادی در افغانستان نقش بارزی داشته اند.

البته در کنار این دو نوع جریان، مشرب‌های فکری دیگری با گرایش‌های عرفانی در افغانستان حضور دارند مانند دیوبندیه، اخوانیت، جماعت‌التبلیغ و ... گاهی در میان این جریان‌ها، مشاجرات فکری وجود دارد و گاهی با سلاسل صوفیه در مسائل خود توافق نظر دارند. در میان جریان‌ها صوفی، جریان‌های خاندانی نیز وجود دارند مانند مجددیه و گیلانیه که فعالیت‌های سیاسی و حزبی آن‌ها، پررنگ‌تر از فعالیت‌های فکری و فرهنگی آن‌هاست.نظرات
نام
پست الکترونیک
کد امنیتی
Captcha
دانشکده مذاهب دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه نشریات دانشگاه
پست الکترونیک
فروش اینترنتی کتاب
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز